Bir Bilim Vlog'unun Doğuşu (Çeviri)

Tıpkı uzmanların tahmin ettiği gibi, videolar interneti devralıyor. Youtube, son zamanlarda internet aleminde Facebook’u yenerek ikinci en popüler site haline geldi. Ve videonun yükselişiyle birlikte, bilimsel video blogları (vlog’lar) her yerde. TED ve Google tarafından yapılan büyük bütçe bilim vlogları ve bu işin kurdu olan Dianna Cowern (Fizik Kız) veya Derek Muller (Veritasium) gibi fenomenler var.

Geçen hafta astronom David Kipping, Columbia Üniversitesi’nde asistan profesör tarafından “Cool Worlds” adlı yeni bir bilim vlogunun doğumunu izlemek ve katılmak için bir şansım oldu. Uzmanlık alanına ilgi duyan bilim insanlarını yıllardır kendi videolarını hazırlamaya teşvik ediyordum. David tam olarak istediğim şeyi yapıyor: videolarını kendisinin ve meslektaşlarının ilgili çalışmalarını anlatmak için kullanıyor. Cool Worlds, eğitim vlogları kadar neşeli olmayabilir. Ancak sıradan izleyicilere, araştırmayı yapan insanlardan gelen en ileri araştırmalardan haberdar olmak için bir şans sunuyor – bu daima ilgi çekecek bir şey.

David, 50mm F 1 / 1.4 Nikon lens ve bir RODE VideoMic Pro ile bir Nikon D5200 DSLR fotoğraf makinesi kullanarak “Cool Worlds” videosunu ofisinde çekiyor. Birkaç yıl önce Noel için kamera aldı (maliyeti yaklaşık 500 $ ). Kamerayı sabitlemek için bir tripodu zaten vardı. (100 $ dan daha ucuza bulabilirsiniz). Vlogu başlatmak için iki şey satın aldı. Lens (300 $) ve mikrofon (200 $)

Standart bir 18-55 mm zum lensi kullanmaya başladı (kamera ile birlikte gelen objektif) ve videolarının çok karanlık olduğunu farketti. Bu yüzden, çok fazla ışık toplayan yeni lensi satın aldı, böylece özel aydınlatmaya gerek kalmadı. Aynı zamanda bu lens, arka planı “hoş ve yumuşak” yapıp, kişiyi odak noktasında tutuyor.

David, Mac dizüstü bilgisayarı üzerinden ücretsiz olarak gelen iMovie yazılımını kullanarak videoyu düzenliyor. Kamera, sesli mikrofon girişi bağlantı noktasından ses kaydettiğinden, ses ve videoyu eşitlemek için ekstra bir iş yok. Videolar yaklaşık 3-6 dakika arasında oluyor ve David’in her bir videoyu düzenlemesi yaklaşık 2-3 saat sürüyor. Son iki ay boyunca her hafta kabaca bir tane video yüklüyor.

David büyük bir izleyici kitlesine bağlanma fırsatı bulduğu için vloguna başladı. “Vlog formatının YouTube’da çok başarılı olduğunu fark ettim. Game of Thrones gibi TV şovlarının incelemeleri gibi videoların milyonlarca izlenme aldığını gördüm. Vlog formatında çok fazla astronomi kanalı görmemiştim” diyor.

Cool Worlds, henüz The Game of Thrones inceleme videoları kadar geniş izleyici kitlesine ulaşamamış olabilir. Ancak Alex Teachey’nin  extrasolar gezegenler için gizleme cihazı hakkında yapılan Cool Worlds videosunda yaklaşık 20.000 görüntülenme vardı. Bu çok eğlenceli. David, “Ayrıca video hakkında çok sayıda yorum var” dedi. ”Bütün yorumları yanıtlamak için bir soru cevap videosu filme aldık. Orada bazı garip yorumlar var, ancak çoğu cevaplamayı keyif aldıklarımızın sorular oldu. ” dedi.

Şu ana kadar Cool Worlds vlog’unun sahip oldukları: tek bir kamera, düşük bütçe ve çok cesur bir bilim adamı. Ancak bir göz atın; Eminim ilham alırsınız. Ve David’in dediği gibi, “birkaç insan gökbilimci olmaya can atarsa, bu benim için inanılmaz derecede değerlidir.”

 


 

Kaynak

Leave a comment